Teatr Pinokio w Łodzi – legendarny teatr dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Wszystkie dzieci mieszkające w Łodzi znają teatr Pinokio, który stał się jednym z legendarnych miejsc na mapie naszego miasta. Wielu z nas – zarówno tych starszych, jak i młodszych – podziwiało sztuki i spektakle wystawiane na deskach Teatru Pinokio. Jednak nie wszyscy wiedzą, że aktorzy na co dzień występujący na scenie organizują również swoje autorskie warsztaty teatralne! Jak tylko się dowiedzieliśmy, że będzie możliwość zapisania grupy na takie zajęcia, nie czekaliśmy i wpisaliśmy je jako stały punkt programu naszych Półkolonii Mygenius!
Wszystkie dzieci mieszkające w Łodzi znają teatr Pinokio, który stał się jednym z legendarnych miejsc na mapie naszego miasta. Wielu z nas – zarówno tych starszych, jak i młodszych – podziwiało sztuki i spektakle wystawiane na deskach Teatru Pinokio. Jednak nie wszyscy wiedzą, że aktorzy na co dzień występujący na scenie organizują również swoje autorskie warsztaty teatralne! Jak tylko się dowiedzieliśmy, że będzie możliwość zapisania grupy na takie zajęcia, nie czekaliśmy i wpisaliśmy je jako stały punkt naszych Półkolonii Mygenius!
Po raz pierwszy odwiedziliśmy Teatr Pinokio w ferie zimowe organizowane w styczniu tego roku razem z 18-osobową grupą naszych podopiecznych. Gdy dzieci dowiedziały się, że idziemy do Teatru były przekonane, że czeka ich przedstawienie z aktorami i lalkami. Jakie było ich zdziwienie, gdy okazało się, że głównymi bohaterami przedstawienia będą oni sami.
Warsztaty teatralne – specjalna atrakcja na Półkoloniach Mygenius
Kadra Teatru Pinokio ma duże doświadczenie w prowadzeniu warsztatów dla dzieci i młodzieży, które są w ich stałej ofercie. Są to zajęcia około 2-godzinne, podczas których wszyscy uczestnicy są zaangażowani w to, co się dzieje. A dzieje się naprawdę dużo! Animatorzy-aktorzy czuwają nad tym, żeby każdy poczuł się częścią tego wydarzenia. I są w stanie włączyć do zabaw nawet najbardziej nieśmiałe dzieci. W końcu mamy do czynienia z profesjonalnym zespołem aktorów.
Spośród kilku różnych ofert warsztatów wybraliśmy te pod tajemniczym tytułem „Piórko i sznurek czyli zabawy z dawnych podwórek”. Zaciekawieni nazwą nie wiedzieliśmy do końca na co się szykować, ale Pani z Teatru Pinokio zapewniła nam, że dzieci będą się dobrze bawić. I nie była w błędzie. Celem warsztatów jest oderwanie dzieci i młodzieży od ekranów komputerów i smartfonów. Twórcom zależało na pokazaniu sposobów na spędzanie czasu w ciekawy sposób bawiąc się ze swoimi rówieśnikami. Bez konieczności używania wielu rekwizytów, liczy się tylko nasza wyobraźnia.
Zabawa harcerzy z 1920 roku – czy może być fajna?
Na rozruch usiedliśmy wszyscy w kołku i dostaliśmy pierwsze zadanie. Napisać na kartce słowo, rzeczownik. Takie jakie chcemy bez jakichkolwiek wytycznych. Kolejnym krokiem było przekazanie karteczki z napisanym wyrazem koledze lub koleżance siedzącej z naszej prawej strony. Sekunda i zrobione. Najciekawsza część tej pierwszej zabawy następuje w kolejnym kroku. Pani Animatorka mówi na głos słowo, które ona napisała. Jest to oczywiście teatr! Zadaniem uczestników warsztatów jest przeczytanie słowa na karteczce i skonstruowania zdania.
Teatr jest jak (nazwa z karteczki), bo (nasza wyobraźnia).
Bardzo prosta zabawa, która okazała się być ciekawym testem naszej kreatywności i kojarzenia wyrazów oraz znaczeń. Nie dla wszystkich było to takie oczywiste, niektórzy musieli się nagłowić przy składaniu wypowiedzi. I znalazło się bardzo wiele ciekawych, nietuzinkowych i interesujących skojarzeń, które tylko pokazują, że każdy z nas może myśleć inaczej. Dla przykładu kilka zdań, które zapadły nam w pamięci.
Teatr jest jak królik bo od razu się w nim zakochujesz.
Teatr jest jak kot bo nas zaskakuje.
Teatr jest jak mama, bo zawsze Ci pomoże.
Teatr jest jak cytryna, bo jest lekiem na wszystko.
Wydzieramy lalkę z kartki papieru – sposób na oryginalną zabawę dla dzieci
Kiedyś wydawałoby się, że to pytanie jest nie na miejscu. Bo jak inaczej można zrobić lalkę niż samemu? Obecnie, nie mamy przestrzeni na tworzenie bo wszystko co tylko potrzebujemy jest dostępne i na wyciagnięcie naszej ręki. Ale może czasem dobrym pomysłem byłoby zatrzymanie się na chwilę i przeznaczenie czasu na coś innego, może nawet dzisiaj nazwanego staromodnym. Taką propozycję otrzymali nasi podopieczni Mygenius. Do dyspozycji mieli kartkę papieru i wskazówki Pani Animatorki. Rezultaty? Bardzo oryginalne. Zapewniamy Was, że każda lalka była zupełnie inna. Można rzec, że nawet autorska. Wielu wzorowało się na swoich mamach i kolorowali lalki mając z tyłu głowy to, jak wygląda i jak się ubiera właśnie ich mama. Czy może być lepszy pierwowzór do naśladowania? Chyba nie! Sami zobaczcie jakie cuda nam powychodziły!
Tworzymy swoją grę! Kto wie, może rosną nam nowi programiści i stratedzy?
Ostatnią zabawą i tym samym ostatnim zadaniem podczas warsztatów było coś, co okazało się najbardziej wymagające dla dzieci, ale tym samym sprawiło im największą frajdę. 1,2,3… dobieramy się w grupy! Z tym to często już na starcie jest najwięcej kłopotów ale jakoś przebrnęliśmy przez ten wstęp bez konfliktów. Udało nam się stworzyć cztery grupy. Każdego zadaniem było stworzenie strategii i reguł gry. Do dyspozycji? Papier, słomki, talerzyki, kubeczki, pióra, rurki, kredki, mazaki i patyczki drewniane. Mało? Nie uwierzycie, jakie rozbudowane gry powstały przy użyciu tych prostych rekwizytów.
Numer 1 | Bitwa na papierowe kulki, czyli kto pierwszy ten wygrywa
Numer 2 | Kukiełki atakują, czyli gra planszowa inna niż wszystkie
Numer 3 | Czerwony Kapturek i tysiąc przeszkód
Numer 4 | Łucznik i rycerz, czyli jak dostać się do zamku
Czy możemy powtórzyć te warsztaty jeszcze raz? Nie tylko dzieci bawiły się świetnie, dorośli również mieli możliwość poruszenia swojej wyobraźni i obudzenia ukrytych talentów. Warsztaty teatralne to idealny sposób na spędzenie czasu w kreatywny i emocjonujący sposób. Warto urozmaicić swój czas wolny w mieście z dziećmi o wizytę w Pinokio. Nie będziecie żałować. Teatr Pinokio zmienił swoją lokalizacje i przenosi się do nowo wybudowanego miejsca przy ulicy Sienkiewicza 75/77. Nie możemy się doczekać zarówno nowych warsztatów jak i nowego wystroju Teatru. Do zobaczenia na Półkoloniach Mygenius Lato 2023.